


Mechaniczne odsklepianie plastrów – oszczędność czasu i pracy
Miodobranie to punkt kulminacyjny sezonu. To nagroda za trud włożony w prowadzenie pasieki. Większość miodu w Polsce pozyskuje się na przełomie wiosny i lata. O powodzeniu sezonu decydują zazwyczaj pożytki majowe i czerwcowe. To miesiące w których rozwój rodzin pszczelich jest bardzo dynamiczny, a to z kolei wymaga większego zaangażowania i troski ze strony pasiecznika. Wyposażenie pracowni pszczelarskiej w półautomatyczną odsklepiarkę do plastrów z miodem wielokrotnie skraca czas pracy związany z miodobraniem i umożliwia skierowanie uwagi i wysiłków w te obszary prowadzenia gospodarstwa, gdzie są one bardziej potrzebne.
Rozwiązanie gwarantujące duże możliwości
Półautomatyczna odsklepiarka to wariant stworzony z myślą o pasiecznikach ceniących sobie rozwiązania niezawodne i efektywne. Cechuje się znaczną wydajnością, kilkukrotnie wyższą niż tą, którą osiąga nawet wprawna osoba posługująca się tradycyjnym widelcem. Urządzenie, dzięki możliwości pełnej i płynnej regulacji, jest kompatybilne z wszystkimi głównymi typami ramek użytkowanych w Polsce. Można je dostosować także do wariantów o nietypowych parametrach. Co ważne, stopień uszkodzeń plastrów jaki powstaje podczas używania tradycyjnego widelca jest nieporównywalnie większy niż w przypadku listwowych ostrzy. Dzięki temu po zwróceniu plastrów odsklepionych mechanicznie do produkcyjnych rodzin są one na powrót szybko napełniane miodem.
Dowolność konfiguracji
Półautomatyczna odsklepiarka plastrów może pracować w różnych konfiguracjach. Jej zagregowanie w wytłaczarką do odsklepin o wydajności 50 kg/ha daje spore możliwości. Taki zestaw gwarantuje odebranie niemal 100% miodu z dostarczonych do pracowni plastrów. Ostrza urządzenia można wyregulować tak, by agresywniej wchodziły w plastry. Dzięki temu precyzyjnie otworzą wszystkie komórki. Z kolei prasa do odsklepin odzieli automatycznie, bez udziału pszczelarza, wosk od miodu. Ten proces można osiągnąć także stosując separator. To oddzielne urządzenie, które najpierw odwirowuje miód z odsklepin a następnie topi wosk. Oba zyskane z niego produkty są najwyżej jakości. Niektórzy pasiecznicy decydują się na korzystanie z obu rozwiązań, choć każda z wymienionych metod odzyskiwania miodu z odsklepin jest bardzo dobra i może być stosowana wyłącznie. Kolejny wybór dotyczy podgrzewania ostrzy odsklepiarki. Możliwy jest jej zakup w wersji bez podgrzewania, co jest opcją bardziej ekonomiczną. Z uwagi na lepszą jakość pracy korzystniej jest jednak nabyć urządzenie o podgrzewanych nożach. Czynnikiem zapewniającym im właściwą temperaturę jest woda krążąca w obiegu zamkniętym. Ostrza nagrzewają się do ok. 70°C, co czyni ścinanie zasklepu płynnym i bezproblemowym. Odskpepiarka może być także opcjonalnie wyposażona w tor na plastry wraz z ociekaczem na miód. Dzięki temu możliwe jest wygodne przygotowanie zapasu plastrów do szybkiego załadowania miodarki.
No customer reviews for the moment.
check_circle
check_circle